A plébánia története

Neve egy olyan helységre utal, amely egy tónak a szegletében épült fel. A középkorban Külső-Szolnok megyéhez tartozott. Oklevélben először Cegléd 1368. évi határjárásában fordul elő. Zsigmond király 1408-ban Garázda Miklósnak és Szilágyi Lászlónak adott Tószegen birtokrészeket, egyébként a Vezseniek ősi birtokai közé tartozott, tizedeit pedig a váci püspök szedte be. II. Lajos király és Mária királyné 1512-ben Tószegről – mint koronabirtokról – lemondtak Werbőczy javára. A hódoltság alatt, mint a váci püspök pusztáját írják össze, legelőször az 1578. évi Examen Nuntiorumban: “Tewszegh Praedium prope Rekas in Comitatu Zolnok” (Tewszegh falu Rékas közelében Szolnok megyében). Szolnok eleste után (1552) török uralom alá került. 1690-ben, mint az Ányos család birtokát, az elnéptelenedett Pest megyei községek között írták össze, de 1700-ban már ismét volt pecsétje, tehát ekkorra lakosai már visszatértek, sőt – mint új telep – mentességet is kap. A következő évben, 1701-ben egyszeriben 89 családot írnak benne össze. Azóta is fennálló község, előbb Pest vármegyében, majd 1945 óta Szolnok megyében.

Ősi templomáról Chobot az 1715. évi Canonica Visitatio alapján azt írja, hogy a reformátusok elfoglalták. E templom a környezőknél nagyobb volt, magas toronnyal és fallal körülvett nagy cinteremmel. Mellette a Tisza partjáig érő, elég magas “hegy”, mely alkalmas arra, hogy – a templommal és a cinteremmel együtt – olyan erődítmény legyen, amelyben akár ezer ember is elfér (1551. ápr. 21-i levele Zay Ferencnek). A Zay által ajánlott erőddé való átépítés aligha történt meg, mert a török már a következő évben elfoglalta Szolnokot. Így a kálvinista lakosság valóban elfoglalhatta a templomot. A hódoltság végére azonban ez a templom mégis elpusztult, mert a reformátusok 1730 körül kénytelenek mai templomukat megépíteni. Gerecze még feljegyzi, hogy az egyik dűlőben még látható volt egykori templomának alapfala -, azóta az is elenyészett.

Tehát az egykori katolikus templomot az 1715. évi Canonica Visitatio szerint a reformátusok elfoglalták, és ezért az odatelepedett katolikusok ideiglenes templomot készítettek maguknak, melyben eleinte a szolnoki ferencesek, később pedig a cibakházi plébánosok tevékenykedtek. Gr. Althann Frigyes 1717-ben önálló plébániát szervezett, a váci káptalan pedig – saját erdejéből – fát adott a tószegieknek templomépítés céljára. 1734-ben nádból készült temploma van, melyet teljesen fel kellene újítani. Felszerelése: elnyűtt kazulája, egy elnyűtt albája, egy elnyűtt szuperpelliceuma, egy aranyozott réz kelyhe. Elég jó plébániaháza van.

Az elkészült templomot 1737. szept. 29-én – Szent Mihály tiszteletére – megáldották. Az 1743. évi éhínség idején lakosainak egy része, Virágh plébánossal együtt Majsára költözött. 1747-ben temploma fából van, közel áll a romba dőléshez. Egy kazulája van, mely különböző színű, egy albája, négy korporáléja, 15 purificatoriuma, egy réz kelyhe, egy jól aranyozott réz monstranciája, egy rituáléja, egy ciboriuma van. A plébánia háza felújításra szorul. Kegyura Balog János földesúr. A mostani templomot Balogh János földesúr áldozatkészségéből 1756-ban építették, melyet 1806-ban kibővítettek, és ekkor tornyot is emeltek hozzá. A templom fenntartásáról az abonyi közbirtokosság, mint földesúr gondoskodott. A felszerelést is ők adták. Renoválták 1913-ban, 1980/81-ben.

A plébánia háza 1794-ben épült, melyet lebontottak, és helyébe 1928-ban újat építettek. 1956-ban, 1963-ban és 1972-ben renoválták. Régi Historia Domusa elveszett, az új 1945-ben kezdődik. A plébánosok közül irodalmi tevékenységet folytatott Bogyó Pál (1821-1906/. Itt keresztelték Forgó Györgyöt, Pest megye főorvosát 1786-ban. Az egyházközség elemi iskolát is fenntartott.